Marina ve Ulay

Bugün bi biografi okudum..

Etkiledi beni

Belki siz Marina Abramović'i duymuştunuz daha önce, belki  ben de daha önce sergilerde rastladım ama modern sanatla aram hiçbir zaman çok iyi olmadı. Biografisini ilk kez bugun okudum. Marina Abramović 1974 yılında “Rhythm 0″ adlı perforans gerçekleştiriyor. Bir galerinin ortasında durarak önüne makas, tabanca, ip, zincir, gül, jilet benzeri 72 farklı obje yerleştiriyor. Objeler ve Marina’nın önünde ise “sanatçıya istediğinizi yapabilirsiniz” yazıyor. Performans sırasında izleyiciler önce Marina’ya dokunuyor, öpüyor, gülü hediye ediyor; sonra ise vahşileşerek üstünü yırtmaya, boynunu jiletlemeye, ona korkunç derecede zarar vermeye başlıyorlar. Bu sürede sanatçı kıpırdamıyor. 6 saat sonunda birisi tabancayı eline aldığında galeri sahibi geliyor ve “gösteri bitti” diyor. Marina kan revan içerisinde performans konsantrasyonundan çıkıyor ve izleyicilerin üzerine yürümeye başlıyor. İnsanlar, kendi yarattıkları vahşetten koşarak kaçıyorlar…ve sonra sevgilisi Ulay'la 1975 yılında tanışıyorlar. Birlikte de benzer performansları var.

Sanıyorum ki ben sanatın içinde düşünmeyi sevmiyorum. Büyülenmeyi seviyorum.. Performanslarından bazılarını Youtube'dan bulabilirsiniz, buraya eklemiyorum.

İki sevgili büyük bir aşk yaşıyorlar ve birlikte oldukları yıllar içinde birçok farklı iş, eser yaratıyorlar. En çarpıcılara örnek olarak; Breathing In / Breathing Out (Death Itself).

*Sadece birbirlerinin ciğerlerindeki hava ile nefes alıyorlar.

İkilinin en büyük hayallerinden biri ise Çin Seddi’nde bir performans sergilemek. Yıllarca izin almak için uğraştıktan sonra performansı gerçekleştirmek için fırsat buluyorlar ama “ufak” bir sorun çıkıyor. Ulay'ın kendisini aldattığını ve sevgilisinin hamile olduğunu öğreniyor Marina. İlişkilerini ruhani bir yolculuk sonrasında bitirme kararı alıyorlar. Yaklaşık uzunluğu 6.000 km olan Çin Seddi'nin farklı taraflarından yürümeye başlıyorlar. Günlerce, kilometrelerce süren yolculukları sonrasında orta noktada buluşuyorlar. Bir birlerine son kez bakıyor, sarılıyor, dokunuyor ve ayrılıyorlar. Aralarında Çin Seddi kadar büyük duvarlar giriyor, Ulay diğer kadın ile evleniyor…

Marina,2010 yılında  New York’ta “The Artist is Present” performansını gerçekleştiriyor… Sanatçı, günlerce oturduğu yerden kalkmadan, karşısına gelen insanlar ile “bakarak” iletişim kuruyor. Örneğin bu performans tam 736 saat sürüyor! Ve birden Ulay çıkıp geliyor..

İyi Seyirler.. Marina ve Ulay

Ağlamak ne kadar güzel.. Konuşmadan anlaşmak ve vedalaşmak ne kadar zor..

Konuyu düğün pasta fotoğraflarına bağlayacaktım, biliyorsunuz en büyük hayalım büyüleyici düğün pastaları yapmak. Zarif, Şık ve muhteşem lezzetli.. Bu yüzden her yaptığım düğün pastası beni inanlmaz tazeliyor çünkü hayalime 1 adım daha atmış oluyorum.

Ama bugün burda bırakmalı..

Siz gözünüzü kaldırdığınızda karşınızda kimi görmek isterdiniz?

Sevgilerimle,

Berna

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir