Hitit pasta..

Bugün 19 Mayıs, Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı. Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı ve bağımsızlık ateşinin yakılışının yıldönümü..

    
    Atam doğum günün kutlu olsun..
Dün tüüüm gün Vildan'la pasta çalıştık :) Bu hafta onun doğumgünü vardı, ben de erkenden uyandım, ona cupcake'ler hazırladım, yeni krema tarifleri çalıştım. Denemeye devam :)
Evden çıkarken (abartısız) bavulumla çıktım. Malzemeler, yeni aldığım pasta kitabım, alet edevat derken bavulu doldurmam hiç zor olmadı..
Ve Bayrak ailesi ile Tatli Atolyesi ortak yapımı... cumartesi günümüzün sonucu karşınızda..
Hititolog baba için Hitit güneşi :)
Aradaki beyaz katman badem ezmesi.. Cuma gecesi denemelerim :) 
Hamuru pişirmeden yememek için zor tuttum kendimi.. İnanılmaz güzel kokuyordu. 
Pasta taşıma kutusunu da çok sevdim, nasıl olmuş? Onu da ben yaptım :) Bu sayede öğrenicem bu dikiş olayını.. az kaldı :)
Yalnız bu pasta olayı yüzünden kilo almasam da Altuğ yemekleri konusunda aynı şeyi söyleyemicem. Yine inanılmaz bişiler hazırladı. Yemekleri hazırlarken çaktırmadan bakıyım diyorum ama anlamam mümkün değil..Ellerine sağlık..
İş yerinde oldukça yoğun bir haftaya gireceğim. Zaten bugün Tony Stark yüzünden tüm tırnaklarımı da yedim :/ hiç hoş olmadı :)
Herkese iyi haftalar diliyorum :)
Güzel geçsin :)
Sevgiler :)
Berna
Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.
Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni, bu hazineden, mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî, bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr u zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir. Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asîl kanda, mevcuttur!
—Mustafa Kemal Atatürk
20 Ekim 1927
Nutuk hakkında ve daha fazlası için ..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir